Poznański challenger w świetle reflektorów

1
1046
37135338 - a tennis court in an arena with a marked orange clay surface at night under illuminated floodlights

Nowością na Poznań Open 2016 będą sesje wieczorne. Na korcie centralnym Parku Tenisowego Olimpia jest najlepsze w Polsce oświetlenie o natężeniu 1000 luksów.

Cincinnati, Indian Wells, Madryt, Miami, Pekin, Rzym, Szanghaj – między innymi te miasta organizują turnieje tenisowe na kortach oświetlanych sztucznym światłem. Zresztą większość dużych imprez ATP ma takie możliwości. To niemal standard również podczas imprez wielkoszlemowych – sesje wieczorne organizowane są w trakcie Australian Open i US Open.
Porównanie z Paryżem

Wyjątkiem pozostaje Roland Garros. Paryski turniej od lat 60. rozgrywany jest bez oświetlenia. Spowodowane jest to położeniem kortów. Z jednej strony otoczony jest przez domy mieszkańców stolicy Francji, którzy sprzeciwiają się instalowaniu świateł, z drugiej natomiast znajduje się Lasek Buloński. Problemem pozostaje również transport, bowiem w godzinach wieczornych metro i autobusy nie kursują w pobliżu kortów.

Poznań Open i French Open to turnieje, które łączy przepiękne położenie. Korty imienia Rolanda Garrosa otoczone są wspomnianym już Laskiem Bulońskim, zaś korty w Parku Tenisowym Olimpia – jeziorem Rusałka i pobliskim lasem. Jednak w tym roku w stolicy Wielkopolski odbędą się mecze przy sztucznym oświetleniu. Specjalnie po to, aby zapewnić wyjątkową widoczność do dyspozycji oddano oświetlenie o mocy 1000 luksów.

[quote arrow=”yes”]- Jest zgodne z wymogami ATP. Taka jakość pozwoli rozegrać wieczorny pojedynek przy wspaniałej atmosferze dla kibiców i olbrzymim komforcie dla zawodników. Widoczność przy włączonych wszystkich reflektorach pozwoli na rozegranie meczu w warunkach zbliżonych do naturalnego światła[/quote]

– mówi Krzysztof Jordan, dyrektor Poznań Open. Jego zdaniem, w Parku Tenisowym jest najlepsze oświetlenie kortu centralnego w Polsce.

Zaproszenie na godzinę 20.30

W ostatnich latach w naszym kraju sesje wieczorne rozgrywano podczas szczecińskiego challengera. Oprócz niezapomnianych wrażeń dla publiczności niejednokrotnie przysparzało to również problemów organizatorom, bowiem bywały mecze, podczas których światło na korcie… gasło. Wcześniej organizowano mecze przy sztucznym oświetleniu, kiedy turniej ATP odbywał się w pięknie położonym kompleksie Sopockiego Klubu Tenisowego.

Park Tenisowy Olimpia na pewno dzięki światłom podniósł jakość turnieju. Sama wieczorna sesja będzie dodatkową atrakcją dla poznańskiej publiczności na turnieju Poznań Open. Codziennie zapraszamy na godzinę 20.30 – wówczas odbywać się będzie mecz dnia.

Mikołaj Frąckowiak