Tegoroczna edycja międzynarodowego turnieju tenisowego Poznań Open ponownie będzie częścią cyklu turniejów Lotos PZT Polish Tour. Tym samym impreza rozgrywana na kortach Parku Tenisowego Olimpia po raz drugi wejdzie w skład projektu realizowanego przez Polski Związek Tenisowy oraz Grupę Lotos.

Cykl Lotos PZT Polish Tour organizowany jest od 2019 roku, a w jego skład wchodzą organizowane w całej Polsce turnieje tenisowe, na których występują zawodnicy i zawodniczki zarówno z kraju jak i z zagranicy. Głównymi założeniami przedsięwzięcia są pomoc w rozwoju poszczególnych imprez tenisowych w Polsce, a także popularyzacja dyscypliny w całym kraju. Dzięki wsparciu ze strony Grupy Lotos oraz innych sponsorów cyklu organizatorzy imprez wchodzących mogą co roku zwiększać pulę nagród oraz zapraszać coraz lepszych zawodników. Z kolei najbardziej utalentowani tenisiści z kraju mogą dzięki temu stale rozwijać swoje umiejętności, ponadto dostają również niepowtarzalną szansę zaprezentowania się na tle bardziej doświadczonych kolegów.

Lotos PZT Polish Tour z roku na rok coraz szybciej się rozwija i nie przeszkadza mu w tym nawet pandemia, przez którą w zeszłym roku na turniejach w Polsce nie mogli się zaprezentować tenisiści zagraniczni. W zamian za to na wchodzących w skład cyklu imprezach mogliśmy jednak oglądać czołowych polskich zawodników, na czele z Hubertem Hurkaczem, Kamilem Majchrzakiem oraz Magdaleną Fręch. Jedna z nich zresztą odbyła się również w Poznaniu – na kortach w lasku golęcińskim. W tym roku, dzięki poluzowaniu przepisów sanitarnych, na kortach w całej Polsce znowu będziemy mogli zobaczyć tenisistów z całego świata uczestniczących w imprezach ATP i WTA. Tegoroczna edycja Lotos PZT Polish Tour będzie jednak wyjątkowa również dlatego, że w tym roku stulecie istnienia obchodzi Polski Związek Tenisowy, współorganizujący całe przedsięwzięcie.

W tym roku w ramach cyklu odbędzie się aż trzynaście turniejów, w tym jedenaście w obsadzie międzynarodowej. Tegoroczną edycję zainaugurował organizowany w dniach 21-24 maja w Gdańsku turniej Narodowego Pucharu Polski, a oprócz tego w skład całej serii poza Poznań Open wchodzą jeszcze Wrocław World Cup (turnieje ITF 25 mężczyzn i kobiet), Narodowe Mistrzostwa Polski w Bytomiu, Kozerki Open (turnieje ITF 25 mężczyzn i kobiet), Memoriał Henryka Drzymalskiego w Bydgoszczy (ITF 25 kobiet), Uni-Logistic Gdynia Open (ITF 15 mężczyzn), Lotos Radom Cup (ITF 15 kobiet), Łódź Cup (ITF 15 mężczyzn), XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkopolski w Tenisie – Talex Open, a także zamykający cykl Pekao Szczecin Open.

Poznań Open znów wchodzi w skład Lotos PZT Polish Tour. Do tej pory turniej organizowany na kortach Parku Tenisowego Olimpia niemal nieodłącznie towarzyszył całemu przedsięwzięciu. Warto przy tym dodać, że w 2019 roku Poznań Open rozpoczynał historyczną, pierwszą edycję. Wówczas zresztą na terenie Parku Tenisowego Olimpia zorganizowano konferencję prasową, inaugurującą cały projekt.

Adam Adamczak