Pięćdziesiąt minut trwał debiutancki mecz Tomasza Berkiety w eliminacjach do turnieju głównego Poznań Open. Niespełna 16-letni zawodnik z Warszawy przegrał gładko z Juanem Bautista Torresem 0:6, 1:6.

Berkieta to jeden z większych talentów polskiego tenisa. Zawodnik Klubu Tenisowego Warszawianka otrzymał od organizatorów tegorocznego Poznań Open dziką kartę do eliminacji. Los nie był dla niego łaskawy, bowiem musiał skrzyżować rakiety z Juanem Bautista Torresem (ATP 313), który w eliminacjach rozstawiony został z numerem siódmym.
Pierwsza partia toczyła się pod bezapelacyjne dyktando Argentyńczyka, który wygrał 6:0 i miał skutecznością pierwszego serwisu na poziomie 79 procent. Nieco więcej emocji było w drugim secie, który mógł rozpocząć się od przełamania serwisu Torresa. Berkieta prowadził 40:15, ale nie skorzystał ze swoich szans. To napędziło 20-latka z Argentyny, który szybko wyszedł na prowadzenie 3:0. Chwilę później Polakowi udało się wygrać jedynego gema w całym spotkaniu. Sporo emocji było jeszcze w szóstym gemie drugiego seta. Berkieta przy swoim serwisie prowadził 40:0, ale silne returny Argentyńczyka siały spustoszenie.
Tym samym Torres w poniedziałkowym meczu zmierzy się z Ukraińcem Oleksii Krutykhem. Zwycięzca tego spotkania zamelduje się w turnieju głównym.

Maciej Brzeziński