Takie nazwisko w tenisie nie może być dziełem przypadku. 18-letni Leo Borg – zawodnik urodzony w Sztokholmie, który zagra w Poznań Open 2021 z „dziką kartą” – to syn legendarnego tenisisty, Björna Borga. Szwedzki wirtuoz kortów, znany jako „Ice-Borg”, to 11-krotny mistrz wielkoszlemowy. Obaj powinni pojawić się w Parku Tenisowym Olimpia.

Björn Borg triumfował pięć razy na Wimbledonie (1976-1980) i sześć razy w Roland Garros (1974, 1975, 1978-1981). Czterokrotnie docierał także do finału US Open. Ponadto to były lider rankingu ATP i miejsce to zajmował łącznie przez 109 tygodni. Na swoim koncie ma 66 tytułów wywalczonych w turniejach głównego cyklu, a w 1987 roku został wpisany do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław. Borg senior wygrał w karierze 654 pojedynki.

Osiągnięcia taty Leo sprawiają, że od początku kariery ciąży na nim wielka presja. Jednak młody Szwed się tym nie martwi i przyznaje, że nie myśli o tym zbyt dużo i chce iść swoją drogą. Mama Patricia wspomniała w jednym z wywiadów, że kiedy jej syn oznajmił, że chce grać zawodowo w tenisa, to się popłakała, bo wiedziała, jak wielka presja będzie wywierana na jej dziecko. Krótkoterminowym marzeniem jest zostanie profesjonalnym tenisistą, a w przyszłości chciałby walczyć o największe tytuły, rywalizować z najlepszymi w tej dyscyplinie i dostać się do TOP 10 rankingu.

Leo Borg deklaruje, że nigdy nie obejrzał ani jednej rozegranej wymiany przez swojego ojca. 18-latek często trenuje w Akademii Rafy Nadala na Majorce, ale jego bazą treningową jest Royal Tennis Club w Szwecji. Trenowaniem nadziei szwedzkiego tenisa zajmuje się Rikard Billing. I choć Björn Borg pozostawia prowadzenie syna trenerowi, to udziela mu niekiedy cennych wskazówek. Leo stwierdził, że najlepszą radą, jaką otrzymał od taty to: „Do ostatniej piłki w meczu wszystko jest możliwe”.

Leo dorastał, trenując głównie na kortach twardych, choć – jak sam twierdzi – jego gra bardziej pasuje do ceglanej mączki. Jest tenisistą praworęcznym z oburęcznym backhandem. Ulubionym tenisistą nastolatka ze Sztokholmu jest z kolei Rafael Nadal, z którym dzieli także kibicowanie Realowi Madryt. Ponadto Leo wspiera też szwedzki klub Hammarby.

Do jedenastego roku życia młody Borg grał także w piłkę nożną, a w tenisa na poważnie zaczął trenować w wieku 14 lat. Oprócz umiejętności tenisowych i piłkarskich, Leo ma także zdolności aktorskie. W 2017 roku zagrał w filmie „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”, który opowiadał historię jednego z najbardziej pamiętnych finałów Wimbledonu, z 1980 roku. Leo wcielił się w rolę taty w wieku 9-13 lat.

Leo Borg plasuje się obecnie na 17. miejscu w rankingu juniorów. W marcu 2021 roku zajmował już 12. lokatę, co jest jego najlepszym wynikiem. Ma na koncie trzy juniorskie tytuły singlowe, z czego dwa wywalczył w tym sezonie. W deblu z kolei skompletował już cztery trofea w imprezach do lat 18.

Dominika Opala