Jerzy Janowicz gwiazdą Poznań Open 2017

0
1002

Na występ Jerzego Janowicza na poznańskich kortach czekaliśmy od 5 lat. W końcu polscy kibice będą mieli okazję ponownie zobaczyć najlepszego polskiego tenisistę, który zawita do stolicy Wielkopolski w lipcu na XIV edycję Poznań Open.


Janowicz dotarł do finału na kortach Parku Tenisowego Olimpia w 2011 roku. Rok później był natomiast triumfatorem imprezy, więc ma dobre wspomnienia związane z imprezą rozgrywaną w Parku Tenisowym Olimpia. Przyjazd „Jerzyka” do stolicy Wielkopolski bardzo cieszy organizatorów. – Zagra w końcu w Polsce po raz pierwszy od dłuższego czasu. Kiedyś wygrał Poznań Open, co było dla niego czymś w rodzaju trampoliny. Kariera nabrała bowiem przyspieszenia – opowiada dyrektor turnieju, Krzysztof Jordan. – Jego tegoroczny występ będzie na pewno dużą atrakcją i zapewne sprawi, że trybuny wypełnią się kibicami – dodaje.

Łodzianin będzie rozstawiony z numerem 4 i bez wątpienia należy go upatrywać jako jednego z faworytów do zdobycia głównego trofeum. Przy tym jednak trzeba pamiętać, że wielki talent polskiego tenisa w ostatnich latach walczył z kontuzjami i szuka formy, którą prezentował przede wszystkim w 2013 roku, kiedy dotarł do półfinału wielkoszlemowego Wimbledonu.

– Wspieraliśmy go od samego początku kariery. Już jako szesnastolatek dostawał u nas „dzikie karty”. Pamiętam, że dzwonił do mnie w tej sprawie świętej pamięci Andrzej Niemczyk, nasz wspaniały trener, który z powodzeniem prowadził reprezentację siatkarek. Znał Jerzego, bo jego rodzice też grali kiedyś w siatkówkę i byli mocno związani z tą dyscypliną. Na początku Janowicz u nas przegrywał, potem dotarł do półfinału, finał i w końcu zwyciężył w 2012 roku. To był dla niego impuls do wykonania skoku w rankingu. W następnym roku zagrał świetnie na Wimbledonie i dotarł do 14. miejsca na świecie – wspomina Jordan.

Janowicz pauzował od stycznia do lipca 2016 roku. W tym czasie zmagał się z kontuzją kolana, co spowodowało dość znaczący spadek w klasyfikacji ATP. Wrócił do gry w hiszpańskiej Segovii (challenger), gdzie przegrał w pierwszej rundzie. Dzięki „zamrożonemu” rankingowi zakwalifikował się do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie lepszy od niego okazał się Gilles Muller. W sierpniu „Jerzyk” rozstał się ze swoim długoletnim trenerem – Kimem Tiilikainenem.

Od stycznia 2017 pojawiają się informacje, że jego nowym szkoleniowcem jest Gunter Bresnik, który opiekuje się m.in. Dominikiem Thiemem. Austriak wskoczył niedawno do światowej czołówki. W ostatnich tygodniach Polak stara się wrócić do gry na pełnych obrotach. Co prawda, zaczął od porażki z Marinem Ciliciem podczas wielkoszlemowego Australian Open, ale później wygrał challengera we włoskim Bergamo, był też w ćwierćfinale imprezy ATP Tour w Stuttgarcie. Ostatnim startem przed Poznań Open jest natomiast dla niego Wimbledon, gdzie w poniedziałek wygrał w pierwszej rundzie z Kanadyjczykiem Denisem Shapovalovem 6:4, 3:6, 6:3, 7:6 (7-2). Z niecierpliwością czekamy na najlepszego polskiego tenisistę w Poznaniu!

Dominika Opala, Magdalena Dubert