Jako trzecie wtorkowe spotkanie na korcie numer 1 zaplanowane mieliśmy starcie turniejowej trójki Kolumbijczyka Daniela Elahi Galana, który jest obecnie 107. rakietą świata, z Mirzą Basiciem z Bośni i Hercegowiny. Zawodnik z Bałkanów obecnie jest 240. W rankingu ATP, choć najwyższy jego ranking to 74. lokata na początku 2019 roku.

Spotkanie rozpoczęło się niemal równolegle z meczem Jerzego Janowicza na korcie centralnym. To starcie od pierwszych piłek było dość wyrównane, mimo dużej różnicy w rankingu. Panowie prowadzili otwarty tenis, obfitujący w dość kombinacyjną grę i często pojawiali się przy siatce. Pierwszych kilka szans na przełamanie rywala wyżej rozstawiony reprezentant Kolumbii miał dopiero przy stanie 3:4, jednak odważna gra tenisisty z Bałkanów uchroniła go przed oddaniem gema. Pod koniec obaj panowie dość gładko wygrali gemy przy swoim serwisie, jakby niewerbalnie uzgodnili, że pierwszą partię zakończą tie-breakiem. Finalnie w pierwszym secie lepszy okazał się Bośniak, wygrywając 7:6 (7-3).
Druga partia miała odwrotny i przede wszystkim szybszy przebieg, niż poprzednia. Tym razem pierwszy przełamać mógł 30-letni Bośniak, jednak przyparty do ściany Galan obronił się asem serwisowym, utrzymując swoje podanie. Potem Kolumbijczyk dostał wiatru w żagle i nie przegrywając już żadnego gema doprowadził do wyrównania w setach. Wartym uwagi jest też fakt, że pod koniec drugiej partii Galan zmienił trochę taktykę i krótkimi piłkami często zapraszał rywala do siatki.
W decydującej partii rzucała się w oczy różnica wieku między graczami. O pięć lat młodszy tenisista z Ameryki Południowej miał znacznie więcej siły i był właściwie przy każdej piłce, która nadlatywała ze strony Bośniaka. Prostymi środkami turniejowa trójka szybko wyszła na prowadzenie 5:0. Wtedy świetny gem przy swoim serwisie rozegrał Basic, jednak ta heroiczna walka pod koniec tylko o kilka minut przedłużyła udział tego tenisisty w poznańskim challengerze ATP. Daniel Elahi Galan przeszedł do drugiej rundy, wygrywając 6:7 (3-7), 6:3, 6:1.

Mateusz Włodarczyk