Czas na zmiany w Poznań Open

2
2786

Drugi rok z rzędu poznański challenger odbędzie się w pierwszym tygodniu czerwca. Na kibiców czeka wiele zmian – zarówno w formule rozgrywania turnieju, jak i na samym obiekcie Parku Tenisowego Olimpia.

Z początkiem 2019 roku stowarzyszenie ATP przeprowadziło małą rewolucję w organizacji turniejów rangi challenger. Nie ominęło to również poznańskiej imprezy, która zostanie rozegrana na Golęcinie od poniedziałku 3 czerwca do niedzieli 9 czerwca, czyli potrwa 7, a nie 9 dni jak to zwykle bywało. Pierwszego dnia zostaną rozegrane eliminacje dla zaledwie czterech zawodników i wystartują też pojedynki turnieju głównego. Formuła kwalifikacji uwarunkowana jest wielkością drabinki głównej. Tym razem znajdzie się w niej 48 zawodników (do tej pory było 32). Pięciu z nich dostanie się do gry dzięki „dzikim kartom” – to o jedna przepustka specjalna więcej niż do tej pory. Pozostałe cztery miejsca będą zarezerwowane dla tych, którzy figurują wyłącznie w rankingu ITF. Takie rozwiązanie może być szansą dla mniej znanych graczy, by pojawić się w turnieju głównym challengera. Dla kibiców to także powód do zadowolenia, gdyż będą mieli okazję do oglądania jeszcze większej liczby ciekawych pojedynków. Według nowego nazewnictwa Poznań Open otrzymało rangę „ATP Challenger 90”, co jest związane z otrzymaniem 90 punktów do rankingu ATP przez zwycięzcę singlowej imprezy. Wzrośnie też pula nagród Poznań Open, czego przyczyną jest większa liczba zawodników w turnieju głównym. Od tego roku będzie ona wynosić 69,290 euro.

Poznański challenger odbędzie się – tak jak w roku ubiegłym – w drugim tygodniu wielkoszlemowego Roland Garros. Takie rozwiązanie ma wiele zalet w stosunku do lipcowego okresu, w którym turniej miał miejsce do roku 2017. Ze sportowego punktu widzenia korzystna jest szansa na przyjazd do Poznania tenisistów z pierwszej setki rankingu ATP, którym nie powiedzie się w pierwszym tygodniu francuskiego szlema. Będą oni mogli przedłużyć sezon na kortach ziemnych w dobrze skomunikowanej z Paryżem stolicy Wielkopolski. Jest to także dogodna data dla fanów tenisa, gdyż większość z nich w tym terminie nie wyjechała jeszcze na wakacje z uwagi na rok szkolny, dzięki czemu mogą oni całymi rodzinami oglądać zmagania zawodowych tenisistów.

Ponadto, młodzi sympatycy białego sportu, mają szansę być jeszcze bliżej światowego tenisa, podając piłki zawodnikom w czasie rozgrywania pojedynków turniejowych. – Szukamy dzieci w wieku 9-16 lat i zapewniamy, że to fantastyczna przygoda i niezapomniane emocje! – mówi Ewelina Sterczewska, manager Parku Tenisowego Olimpia. Poznań Open jest także okazją do popularyzacji tenisa wśród dzieci, dla których organizatorzy przygotowali szereg ciekawych inicjatyw w ramach KIDS DAY. Młodzi tenisiści, którzy już złapali tenisowego bakcyla i regularnie trenują ten piękny sport, będą mieli okazję sprawdzić się w ramach turniejów Tenis 10 rozgrywanych w nowej formule.
Z myślą o kibicach organizatorzy przygotowali nowy layout strony poznanopen.pl w wersji responsywnej. Tradycyjnie jak co roku turniej promuje artystyczny plakat, tym razem w wersji vintage. Na terenie Parku Tenisowego Olimpia pojawiły się widoczne zmiany w infrastrukturze, a płacenie kartą płatniczą nie powinno już stanowić problemu.

Zmian organizacyjnych jest wiele. Jak one wypadną w praktyce, okaże się już w czerwcu na kortach Parku Tenisowego Olimpia. Jedno jest pewne – wielkich, tenisowych emocji na pewno nie zabraknie!