Hunter Reese i Szymon Walków najlepszą parą deblową Poznań Open 2022. Amerykańsko-polski duet pokonał Czechów Marka Gengela i Adama Pavlaska 1:6, 6:3, 10-6. Dla 26-letniego Walkowa to drugi triumf w Parku Tenisowym Olimpia w grze podwójnej.

Finały turnieju deblowego na Poznań Open każdego roku przynoszą wielkie emocje. Siedem ostatnich takich meczów kończyło się super tie-breakami. Nie inaczej było i tym razem, choć początek spotkania zapowiadał gładkie zwycięstwo czeskiej pary Marek Genge-Adam Pavlasek. Rozstawiony z numerem czwartym duet dwukrotnie przełamał serwis Huntera Reese i po 26 minutach cieszył się ze zwycięstwa w pierwszym secie. Czesi dobrze bronili swojego serwisu i mieli aż 82 procent wygranych punktów po pierwszym podaniu, co doskonale obrazuje przebieg tej partii.
Amerykańsko-polski duet do roboty wziął się w drugiej odsłonie. Kluczowy był trzeci gem, kiedy to udało się przełamać serwis Gengela. Czesi prowadzili 40:15, ale Reese i Walków wybrnęli z tej trudnej sytuacji. Chwilę później udało się to samo uczynić dwukrotnie przy serwisie Pavlaska i zapisać na swoim koncie zwycięstwo w secie. Statystycznie Gengel i Pavlasek grali na podobnym poziomie, jak w pierwszym secie, ale ich oponenci zaczęli lepiej serwować, co przełożyło się na wynik.
Losy wielkiego finału rozstrzygnęły się w super tie-breaku. Do stanu 4:4 gra toczyła się punkt za punkt. Wtedy doskonale przy siatce zaczął spisywać się Reese i na tablicy wyników błyskawicznie zrobiło się 9:4, co spowodowało piłki meczowe dla Amerykanina i Polaka. Trzecia z nich została wykorzystana. Pavlasek returnował w siatkę i stało się jasne, że Reese i Walków wzniosą do góry statuetki za końcowe zwycięstwo.
Szymon Walków tym samym powtórzył sukces z 2018 roku, kiedy to w parze z Mateuszem Kowalczykiem także wygrywał turniej gry podwójnej. W historii poznańskiego challengera było to siódme deblowe zwycięstwo reprezentanta Polski.

Maciej Brzeziński